Едни от първите здания, които нашите предци са строили са били толкова практични, че днес са все по-модерни. И както са казали мъдрите хора: всяко ново е добре забравено старо, то със сигурност важи за полегатите сгради. Позната техника от преди хиляди години са сградите, в чиито покриви също приютяват растителност.
Те имат здрави стени като в „Наблюдателната кула”, в Белгия, която дава поглед към околния природен парк. Отнела едва за 7 седмици, за да се изгради над временна рамка, структурата събира различни елементи като глина и пръст, за да направи изолация от заобикалящия я свят.
„Каса Калдера” е друг пример за тази „сплескана” архитектура. Повече играе ролята на убежище отколкото на къща построена в Южна Аризона, домът се слива с околността и минимално влияе на природата около нея. Пол Шаум прави сградата от смес с пулверизирана скала от лава заедно с цимент и вода. Подобни домове доставят добър въздухопоток и даже въздухът е чист като не използвате охлаждане или отопление. Не трябва да се тревожите за токсичния прах, който циркулира в дома ви. Също така домовете имат минимални газови емисии.
Друга вдъхновена от това строителство къща намираме в Мексико, която сякаш е изникнала от земята, дизайнът е на Татяна Билбоа. Там се ползват повече земни материали. По-голямата част от банята е построена под земята, а главната стая гледа към дърветата. Със скалния си релеф наоколо, земните материали, както и стените от камък превъплъщават сградата в успокояваща вълна както вътре така и навън.
Отворените стени от стъкло и врати са често срещани за съвременни къщи. Те не само проветряват в топло време, но самите къщи са така направени, че да пазят топлината при студено време, както и топлината при студена. Това е възможно и без да имат прозрачни стени със стъклени врати, но така гледката влиза в дома ви. Чудесна архитектура за всеки природолюбител в нашия презастроен свят.